Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Jarné upratovanie v škole

  • Ostatná aktualizácia: utorok, 21. marec 2017, 05:13
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Alena Michalovová a PhDr. Gabriela Jenčiková, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

  • 21-marec-2017 05:10

V novej školskej reforme sa ako hlavný faktor objavuje kvalita, ktorá je hlavným znakom našich škôl. Škola má byť vstupnou bránou do života, má byť priestorom  na uľahčovanie učenia žiakov. Dáte mi určite za pravdu, že útulný a primerane vybavený priestor je miestom, kde sa človek cíti dobre a dosahuje aj primerané výsledky.

Dovolím  si tvrdiť, že naša škola takým priestorom naozaj je.
Zeleň, ktorá je rozmiestnená na chodbách a v triedach, svojimi estetickými prvkami pozitívne pôsobí na psychiku človeka. Má však okrem estetického aj výchovný význam. Ak sa s ňou človek denne stretáva v pracovnom a obytnom prostredí, všíma si život rastlín, učí sa od nich, hodnotí  ich krásu, bude si ju vážiť a ochraňovať. Priaznivý vplyv zelene na telesné zdravie zvyšuje pracovnú schopnosť i pracovný výkon, vyvoláva pocit spokojnosti, pričom opak spôsobuje telesnú a duševnú skleslosť. Dovolím si povedať, že aj skrášlenie priestoru školy vlastnoručne vytvorenými výrobkami šikovných a talentovaných žiakov určite poteší.
V jarnom období, najmä v čase pred Veľkou nocou, máme potrebu  upratovať vo svojich domácnostiach, či už z vlastnej pohnútky, alebo na pokyn rodiča. Drhneme, leštíme, upratujeme, pretože Veľká noc je predo dvermi. Niekto má pocit, že ak začne upratovať, tak sa mu podarí vyriešiť problém, ktorý ho trápi, prípadne prekoná situáciu, ktorá ho ťaží. Tak či onak, pokoj v duši nastane a v dome je opäť čisto.
Zaujímavé je však, že túto potrebu upratovania máme zvyčajne iba doma. Nikto netvrdí, že máme v školských priestoroch umývať okná, podlahy, lavice, ide skôr o to, aby sme udržiavali v čistote priestory, ktoré upratujú naše upratovačky. Ak sa pozrieme na školský priestor – máme pred sebou popísané lavice, obrusy, stoličku v novej učebni č.15, poškodené žalúzie na oknách a pod. O papieroch v laviciach a dlhodobom  neporiadku v šatniach je asi zbytočné hovoriť. O tom, že tie poškodenia musí aj niekto opraviť ani neuvažujeme. Pýtam sa, prečo v našich domácnostiach chceme mať uprataný priestor a v škole sa o čistotu a poriadok takmer nezaujímame.
Netvrdím, že takto sa správa väčšina žiakov, určite sú aj žiaci, ktorým  na čistote školy záleží a zútulňujú ju. Ide skôr o to, ako  motivovať aj  ostatných žiakov, ako sa pričiniť o skrášlenie spoločných priestorov či jednotlivých tried. Jednou z možností, ako zapojiť aj tých menej aktívnych, je veľkonočná výzdoba triedy. Skúsme sa pýtať napríklad na triednických hodinách, čo týchto žiakov zaujíma, do akej aktivity ich môžeme zapojiť. Možno budeme ich odpoveďami a záujmom milo prekvapení.
Koordinátori interiéru školy v spolupráci so žiakmi I.M a III.ZB májú tohtoročnú veľkonočnú výzdobu triedy nachystanú. K výzdobe sa pridajú  aj talentovaní žiaci iných tried, ktorých sme oslovili.
A ako ste na tom vy v triedach? Máte niečo vytvorené? Necháme sa príjemne prekvapiť.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft