Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

ČAJOVŇA PRE ZDRAVIE

  • Ostatná aktualizácia: utorok, 23. február 2016, 14:42
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Alena Michalovová, jaz. korekcia článku Mgr. Adela Makšimová

  • 19-február-2016 10:24

"Lepšie je byť tri dni bez jedla ako jeden deň bez čaju."
                                                                                                                                       Staré čínske príslovie

Čo robiť, keď cítite, že na vás niečo „lezie“? Nečakajte, kým to úplne prepukne. Už pri prvých príznakoch si sami naordinujte zvýšený prísun vitamínov, najmä vitamínu C (citróny, pomaranče), teplo sa oblečte a skúste sa vypotiť. Pri prechladnutí vynikajúco pomáhajú bylinkové čaje, ale nie hocijaké. Poradíme vám, ktoré z čajov sú pri chrípke a prechladnutí najvhodnejšie.

ŠÍPKOVÝ ČAJ
sipkaŠípkový čaj, šípkový olej a aj samotné plody šípky sú úžasnou zmesou vitamínov (hlavne vitamínu C), minerálnych látok, vlákniny a bielkovín, čo zabezpečuje v ľudskom tele dobrú imunitu, chráni telo pred vírusmi a baktériami, zlepšuje trávenie, vylučovanie, vplýva na kvalitu pokožky, srdca, ciev a správne fungovanie orgánov ako sú pečeň a obličky.
Príprava: 2 lyžičky usušených podrvených šípok zalejete pol litrom studenej vody a necháte ich 1 hod. lúhovať v sklenenej nádobe. Potom ich zohrejete na bod varu a krátko povarte. Uvarený čaj necháte postáť 10 minút a potom precedíte cez husté sitko tak, aby ste odstránili dráždivé chĺpky nachádzajúce sa v šípkach. Sitko nesmie byť kovové, pri jeho použití dochádza k strate vitamínu C. Čaj podľa chuti osladíte medom alebo sirupom. Najlepšie je vypiť ho hneď po príprave.

ZÁZVOROVÝ ČAJ
zazvor- zázvor je skvelým pomocníkom pri prechladnutí, pomáha totiž celému vášmu telu zvnútra sa zahriať. Jeho pitie je vhodné rovnako aj pri kašli.
Príprava: do prevarenej vody vložímena kolieska pokrájaný a očistený zázvor. Necháme vylúhovať, pridáme med, citrónovú šťavu a ak chceme aj lístky čerstvej mäty. Precedíme a môžeme piť.

 

 

 

CIBUĽOVÝ ČAJ
cibula– nie je síce najchutnejší, no o to viac účinný, najmä proti kašľu, pomáha pri prechladnutí, pri zápale priedušiek a taktiež pri chrípke, zároveň upokojuje krk a zmierňuje opuch nosovej sliznice.
Ak si ho chcete pripraviť, nechajte uvariť pol litra vody, pridajte jednu menšiu prekrojenú a ošúpanú cibuľu a nechajte ešte 5 minút povariť. Potom vývar zakryte a nechajte ešte asi 15 minút vylúhovať.

 

 BAZOVÝ ČAJ
baza-pôsobí upokojujúco a je vhodný najmä pri prechladnutí a nádche. Vďaka obsahu mnohých prospešných látok- vitamíny B, C, éterické oleje, ovocné kyseliny, flavonoidy, uvoľňuje hlieny a je vhodný aj pri problémoch so žalúdkom a tráviacim systémom, mierne preháňa, čím uvoľňuje zápchu. Nakoľko je antioxidantom- obsahuje atokyán a spomaľuje tak celkový proces starnutia.
Príprava: do šálky vložte 1PL sušeného kvetu z bazy a zalejte ju 2,5dcl vriacej vody. Čaj nechajte lúhovať 12 – 15 minút, sceďte a teplý vypite. Tento čajík konzumujte dvakrát za deň.

 

 

LIPOVÝ ČAJ
lipa– pomáha zohriať telo a vypotiť sa, pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu, posilňuje obranyschopnosť organizmu, napomáha pri liečbe chrípky, znižuje horúčku, uľahčuje vykašliavanie, zmierňuje bolesti hrdla, je prírodné diuretikum, pomáha pri infekčných chorobách i pri črevných ťažkostiach, pôsobí proti nespavosti, nervozite, migréne a podráždenosti.
Príprava: za hrsť suchého kvetu lipy zalejte pol litrom vriacej vody. Nechať prikryté lúhovať asi 10 až 15 minút. Pije sa vždy čerstvo pripravený a popíja sa počas celého dňa. Čaj sa pije pravidelne, ale nie dlhodobo. Lipový čaj nie vhodný pri veľmi vysokej teplote nad 39°C, môže zaťažiť krvný obeh.

 

 

 

 Aj tieto prírodné plody a bylinky sú overené proti chrípke a nachladnutiu:
•    FENIKEL – pôsobí uvoľňujúco a dezinfekčne. Pri zápale horných dýchacích ciest dokáže skvelo uvoľniť hlieny.
•    SKOROCEL– účinný pri prechladnutí, kašli, zápale obličiek či močového mechúra, zápale priedušiek, astme, či dokonca tuberkulóze. Pomáha uvoľňovať hlieny.
•    MEDOVKA LEKÁRSKA– pôsobí antibakteriálne, pomáha znížiť horúčku, zmierniť kašeľ a vyliečiť opar.
•    ČIERNE RÍBEZLE, ČUČORIEDKY– obsahujú množstvo vitamínov. Zavárané alebo sušené si ich môžete pridať do čaju. Pomáhajú tiež posilňovať imunitu.
•    ŽIHĽAVA – očisťuje organizmus od toxínov a pomáha vytvoriť lepšiu imunitu. Odvar si môžete pripraviť z čerstvej, aj sušenej žihľavy.
•    REPÍK LEKÁRSKY– pôsobí protizápalovo, je vhodný pri bolestiach hrdla.
•    MATERINA DÚŠKA – má podporný účinok najmä pri zápaloch dýchacích ciest a uľahčuje odkašliavanie.
•    ŠALVIA – používa sa na vyplachovanie a kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a mandlí.
•    TYMIÁN – uvoľňuje hlieny a pomáha pri odkašliavaní, tiež má schopnosť utišovať kŕče a pôsobí protizápalovo.
•    MÄTA PIEPORNÁ – vhodná pri chrípke a nachladnutí, pomáha odstraňovať kŕče, pôsobí protizápalovo, podporuje funkciu pečene. Inhalovanie mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft