Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

31. máj - Svetový deň bez tabaku

  • Ostatná aktualizácia: pondelok, 15. august 2016, 18:27
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: PhDr. Ivana Jenčíková, kooordinátorka protidrogovej prevencie na škole, jaz. korekcia článku Mgr. Adela Makšimová

  • 15-jún-2016 14:21

Tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku. Zmyslom je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku, podporiť všetky aktivity a chrániť deti i mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením.

Predstavte si ... Pomaly si zapaľujete cigaretu, možno dnes nie prvú. Zatiaľ, čo sa dym zdržiava v ústnej dutine a hornej časti hrdla, vstrebáva sa vám do tela dávka nikotínu. Nikotín ďalej prechádza z ústnej dutiny priamo do krvného obehu. Nikotín z krvi vylovia špeciálne receptory. Tieto receptory obsahujú látky nazývané dopamín a noradrenalín. Nikotín sa na receptory naviaže a vytlačí určité množstvo noradrenalínu a dopamínu. Týmto sa zmení celkové biochemické zloženie centrálnej nervovej sústavy a vzniká závislosť, pretože mozog si neskôr žiada ďalšie a ďalšie množstvo nikotínu.

Čo obsahuje 1 cigareta?

Kde sa nachádza:

- metanol (v raketových palivách)
- nikotín (insekticídny prostriedok proti škodcom)
- toulén (rozpúšťadlo)
- hexamín (v rozbuškách, nálože)
- kadmium (v batériách)
- bután (palivo)     
- kyselinu octovú (ocot)
- metán (kalový plyn)
- arzén (jed)
- amoniak  (prostriedky na čistenie toaliet, dezinfekčné prostriedky)

Fajčenie sa dnes charakterizuje ako spoločenská móda, osobný zvyk alebo zlozvyk. Pokladá sa aj za prejav slabosti mladých i dospelých. Pomocou fajčenia sa často zaháňa pocit neistoty v spoločnosti, napätie, strach alebo nuda. S cigaretou v ruke sa mládež cíti dospelejšia. Mnohí si mylne myslia, že fajčením nadobudnú sebaistotu, zaženú únavu, spánok alebo im bude lepšie pracovať mozog, rýchlejšie  nadviažu priateľstvo, či „zabijú“ čas.
Pokiaľ ide o ochorenia, ktoré najviac skracujú fajčiarom život, sú to srdcovo-cievne ochorenia, rakovina pľúc a iných orgánov. Je pritom smutné, že u žien sa dostala rakovina pľúc z 8. miesta už na 3.miesto a na 4. miesto v príčinách úmrtí, ale aj výskytu. Fajčenie zhoršuje prognózu aj pri ďalších ochoreniach, ako sú napríklad: cukrovka, vysoký krvný tlak, gastroenterologické choroby, trávenie, osteoporóza, neplodnosť, prekrvenie končatín a iné. Fajčenie skracuje život priemerne o 8 rokov. Okrem zdravotných následkov sú nezanedbateľné aj ekonomické straty. Konkrétny fajčiar, ktorý denne vyfajčí 20 a viac cigariet, minie na fajčenie za život niekoľko tisíc eur v hodnote rodinného domu či luxusného auta.

Ako prestať fajčiť?

Prestať fajčiť je naozaj veľmi náročná životná skúška. Je to však oveľa ľahšie ako bojovať už so vzniknutou chorobou spôsobenou fajčením.
Zanechanie fajčenia prináša pre jednotlivca veľa pozitív, vrátane zlepšenia osobného zdravia, zvýšenie chuti do jedla, zlepšenie čuchu, príjemnejšieho dychu, zvýšenia sebaúcty, väčšej čistoty v domácnosti a vlastnom aute. Už počas prvých týždňov nefajčenia zaznamenávajú bývalí fajčiari zníženú úroveň stresu. Jednotlivci, ktorí úspešne prestanú fajčiť sú dobrým príkladom svojim deťom, necítia pocit viny, že znečisťujú druhým vzduch, cítia sa telesne schopnejšími a radujú sa z oslobodenia sa od závislosti. A napokon, nekupovaním cigariet získajú jednotlivci, ktorí zanechali fajčenie, aj veľké úspory.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft